Załóżmy, że znajdujesz się w łodzi ratunkowej na oceanie.
Czy wolałbyś aby łódź była z dziurą, czy bez dziury?
Pytanie retoryczne. Mostki termiczne nie różnią się zbytnio od dziury w łodzi ratunkowej. Przerwy w powłoce izolacyjnej, które zmniejszają jej skuteczność są jak dziury w naszej łodzi.
Czym są mostki cieplne?
Mostki termiczne to obszary w powłoce budynku, gdzie termoizolacja ma przerwy w ciągłości. Skutkuje to niechcianą utratą ciepła w zimie i niepożądanym dodatkowym ciepłem dostającym się do mieszkania w lecie. Mostki termiczne najczęściej występują wokół okien, drzwi, krawędzi dachu, narożników, balkonów, balustrad i innych elementów budowlanych, które są trudne do zaizolowania. Często powstają w miejscach styku różnych materiałów, takich jak beton i stal. Bardzo często ich przyczyną są złe praktyki budowlane.
Mostki termiczne zaburzają równowagę temperatur w pomieszczeniach, co może prowadzić do niekomfortowych warunków wewnętrznych i zwiększonego zapotrzebowania na energię do ogrzewania i chłodzenia. Zwiększają one również ryzyko kondensacji i powstawania pleśni, negatywnie wpływając na jakość powietrza i zdrowie.
Identyfikacja istniejących mostów termicznych
Najlepszym sposobem na znalezienie istniejących mostków termicznych jest audyt energetyczny, najlepiej przeprowadzony przez eksperta. Obrazy w podczerwieni z kamery termowizyjnej są wykorzystywane do wizualizacji różnic temperatur i przedostawania się za przegrodę energii cieplnej. Szczegółowa inspekcja budynku połączona z analizą projektu budowlanego, również pomagają zidentyfikować potencjalne obszary problematyczne.
Z doświadczenia z systemem Isobooster wiemy na co zwracać uwagę, a dzięki poniższym wskazówkom możesz samodzielnie wykrywać, zapobiegać lub naprawiać najczęstsze mostki termiczne.
Przerwy w pracy
Zawsze gdzieś występują przerwy w izolacji termicznej budynku. Wynika to choćby z tego, że materiały dostępne są w określonych rozmiarach, które nigdy nie mogą pokryć całej ściany, dachu lub podłogi. Zawsze będziesz musiał wykonać połączenia. To właśnie na tych połączeniach zwykle powstają luki w ciągłości. Bardzo często można zauważyć sytuacje, w których między materiałami jest przerwa i tylko taśma do łączenia działa jako “izolacja”. Dlatego też zawsze należy zwracać uwagę na połączenia. Problem ten często występuje przy pracach z wełnami do ociepleń. Poszczególne elementy są przycinane niedokładnie, lub niestarannie umieszczane w konstrukcji.
Isobooster ma zakładkę, która zapewnia, że potencjalny mostek termiczny zostanie wyeliminowany, zanim jeszcze odegra swoją rolę.
Przykłady połączeń termoizolacji i niedokładności ich wykonania
Osiadanie
Wszystko ma swój ciężar, również termoizolacja. Jeśli nie jest prawidłowo zamocowana, z czasem zacznie się osuwać: zwłaszcza pod dachami lub w ścianach niektóre izolacje mogą zacząć “zapadać się”. Problem ten dotyczy szczególnie ociepleń nasiąkliwych, które pod wpływem wilgoci, znacznie zwiększają swój ciężar. Isobooster zaleca, że na przykład przy izolacji dachu materiał musi być mocowany do krokwi, a nie do pokrycia dachowego. Bardzo często widzimy, że izolacja jest montowana niechlujnie, co niestety sprawia, że materiał opuszcza się i powstają szczeliny.
Słabe punkty
Niektóre miejsca w konstrukcji budynku są znacznie częściej rozpoznawane jako mostki termiczne: obszar obok ramy okiennej, parapet za grzejnikiem. To miejsca, gdzie często brakuje izolacji lub jest ona nałożona tak cienko, że efekt jej działania jest niezauważalny. Isobooster oferuje prostą metodę renowacji. Dodatkowo zawsze warto ocenić stan obecnej izolacji i rozważyć jej ulepszenie. Dwucentymetrowa warstwa Isoboostera zapewnia lepszą izolacyjność niż inne materiały izolacyjne o tej samej grubości.
O czym należy pamiętać?
Mostki termiczne stanowią wyzwanie dla efektywności energetycznej budynków i mają wpływ na rachunki za energię, komfort oraz zdrowie mieszkańców. Sprawdź izolację swojego domu pod kątem przerw, osiadania oraz prawidłowości wykonania. Zweryfikuj zalecenia producenta dotyczące tego, co i jak powinno zostać zrobione.