Oszczędzaj na kosztach ogrzewania z ISOBOOSTER

isolatiefolie

Izolacja strychu

Strych to przestrzeń znajdująca się bezpośrednio pod dachem budynku, często oddzielona od pozostałej części domu sufitową konstrukcją podwieszaną lub stropem. Tradycyjnie wykorzystywany jako miejsce przechowywania rzadko używanych przedmiotów, strych może być również adaptowany na dodatkowe pokoje mieszkalne lub przestrzeń do pracy, o ile pozwala na to wysokość i konstrukcja dachu. Charakteryzuje się specyficznym mikroklimatem, który wymaga odpowiedniej izolacji termicznej i wentylacji, by zapewnić komfort użytkowania oraz ochronę przechowywanych przedmiotów i materiałów.

W jakim celu ocieplać strych

Izolacja dachu nad strychem ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia komfortu termicznego, energooszczędności oraz ochrony konstrukcji budynku przed potencjalnymi uszkodzeniami. Przede wszystkim, odpowiednia izolacja zapobiega utracie ciepła zimą i nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrz latem, co przekłada się na niższe koszty ogrzewania i chłodzenia budynku. Dzięki temu dom jest bardziej energooszczędny i przyjazny dla środowiska. Ponadto, izolacja chroni konstrukcję dachu przed kondensacją pary wodnej, która może prowadzić do zawilgocenia, pleśni, a w konsekwencji do degradacji materiałów budowlanych. Zainstalowanie izolacji na strychu to inwestycja, która zwiększa także wartość nieruchomości, poprawiając jej efektywność energetyczną i komfort użytkowania..

Jak docieplić strych

Tutaj zadanie jest bardzo proste. Nasz strop będący sufitem pomieszczeń mieszkalnych, a podłogą strychu, jest już zwykle, lepiej lub gorzej zaizolowany. Jeśli ta izolacja jest niewystarczająca, warto pomyśleć o 2 matach Isobooster T2.  Będzie to równoważnik dwudziestu kilku centymetrów tradycyjnego docieplenia i znacznie poprawi nam komfort termiczny, np. zimą tworząc dodatkowa poduszkę ciepłego powietrza na strychu i ograniczając szybką ucieczkę ciepła z mieszkania. 

Montować możemy na dwa sposoby. Typowo, tzn. jedną warstwę między krokwie i jedną od dołu prostopadle do krokwi. Druga, szybsza metoda, to montaż 2 warstw bezpośrednio pod krokwiami, np. za pomocą długich wkrętów z dużą podkładką.

Jeśli natomiast strop jest w miarę dobrze zaizolowany, wystarczy nam jedna warstwa maty Isobooster T1 lub T2 montowana prostopadle do krokwi, bezpośrednio pod nimi. Bardzo dobrze zabezpieczy to przed nagrzewaniem strychu latem i poprawi izolacyjność dachu zimą.

Ważne!

W przypadku wszystkich dachów: należy sprawdzić, czy możliwe jest odprowadzanie wilgotnego powietrza spomiędzy Isoboostera a poszycia dachu.

Wentylacja tej przestrzeni jest ważna, ponieważ ciepłe powietrze zwykle zawiera więcej wilgoci niż zimne i unosi się. W konsekwencji, jeśli poszycie dachu jest zimniejsze, spowoduje to kondensację pary wodnej. Jeśli nie ma deskowania dachu, to oczywiście nie ma problemu z odprowadzaniem wilgotnego powietrza. 

W przypadku pokrycia dachowego składającego się z desek łączonych na pióro i wpust, na ogół możliwa jest wystarczająca wentylacja, aby usunąć wilgotne powietrze. Należy tylko upewnić się, że na zewnątrz deskowania dachu nie została nałożona folia paroszczelna lub papa.

W przypadku zamkniętego poszycia dachu, na przykład szczelnych drewnianych płyt OSB lub piankowych, czy poszycia dachu pokrytego folią paroszczelną albo papą, zawsze należy zapewnić  między Isoboosterem a poszyciem dachu przepływ powietrza w wentylowanej szczelinie powietrznej.

Osiąga się to zapewniając napływ powietrza z zewnątrz przy okapie dachu, a jego ujście w okolicach kalenicy. Jest to typowe rozwiązanie dla dachów ze szczelnym poszyciem dla np. systemów dociepleń z wełny mineralnej.

Czy mogę to zrobić samodzielnie?

Prace polegające na dociepleniu dachu nad strychem są bardzo proste i nie wymagają szczególnych umiejętności. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami technicznymi.

Udostępnij tę stronę

Powiązane artykuły

Produkty do izolacji poddaszy

Produktów nie znaleziono
Scroll to Top