Oszczędzaj na kosztach ogrzewania z ISOBOOSTER

isolatiefolie

Jak działa Isobooster?

Izolacja domu zapobiega niepotrzebnym stratom ciepła i zmniejsza koszty ogrzewania i chłodzenia. Wszyscy już o tym wiemy. Rząd i organizacje zajmujące się ochroną środowiska również naciskają na termomodernizowanie budynków, aby zmniejszyć zużycie paliw kopalnych. Ale jeśli zapytasz przeciętnego obywatela, jak dokładnie działa izolacja i jak najlepiej ją wykonać, często otrzymasz pytające spojrzenie.

Jak “zachowuje się” ciepło.

Aby zrozumieć, jak działa izolacja termiczna, należy zrozumieć, jak zachowuje się i przemieszcza energia cieplna. Ciepło i zimno przemieszczają się na trzy sposoby:

  • Przewodzenie
  • Konwekcja
  • Promieniowanie

Najlepiej ilustruje to filiżanka kawy. Kiedy dotykasz filiżanki kawy dłońmi, czujesz ciepło kawy. Jest to przewodzenie ciepła przez materiał, z którego wykonana jest filiżanka . Jeśli trzymasz rękę nad filiżanką, czujesz ciepłe powietrze unoszące się z kawy – to konwekcja. Teraz trzymaj ręce wokół filiżanki, ale nie dotykaj jej: to, co czujesz, to ciepło spowodowane promieniowaniem.

Ciepło przekształcone w promieniowanie cieplne ma interesującą właściwość: może być całkowicie zablokowane. Można jedynie spowolnić transfer ciepła przenoszonego przez promieniowanie. Tak więc odbijanie np. za pomocą Isobooster, będzie zawsze bardziej skuteczne niż tradycyjne formy izolacji.

Prostym przykładem odbicia ciepła jest dobrze znany termos. Zawiera on warstwę odblaskową, która utrzymuje ciepło lub chłód napojów. No i przecież folie odblaskowe są również od lat wykorzystywane w sporcie, lotnictwie i służbach ratunkowych jako materiał izolacyjny. Na przykład ofiary hipotermii są najpierw owijane odblaskowym kocem.

Ucieczka lub wnikanie ciepła.

Ważne jest również, aby wiedzieć, że energia cieplna zawsze chce się wyrównać pomiędzy 2 ośrodkami o różnych temperaturach : ciepło zawsze ma w zwyczaju przepływać od gorącego do zimnego, aż do momentu, gdy nie ma już różnicy temperatur. W domu oznacza to, że zimą ciepło przepływa ze wszystkich ogrzewanych pomieszczeń bezpośrednio do nieogrzewanych obszarów, takich jak na przykład strychy, garaże, ściany i podłogi. Trafia ono do pomieszczeń i materiałów, w których występuje różnica temperatur. Latem, podczas upalnego dnia, ciepło z powietrza zewnętrznego będzie przepływać do chłodniejszych pomieszczeń w domu, na przykład z poddasza. Na tradycyjnie izolowanym poddaszu w upalny dzień można to natychmiast zauważyć: zwykle jest tam nie do wytrzymania. Tradycyjne materiały izolacyjne, takie jak wełna mineralna, spowalniają przenoszenie ciepła. Tak więc kumulują one ciepło, aby powoli je oddawać, mimo że temperatura na zewnątrz już dawno się zmieniła. Tworzy to efekt poświaty. Isobooster tego nie robi. Dlatego poddasze ocieplone Isoboosterem jest zawsze komfortowe, nawet przy niesprzyjających warunkach zewnętrznych.

Zimą włączamy ogrzewanie, aby utrzymać temperaturę i zapewnić komfort w domu. Latem do odprowadzania ciepła można używać klimatyzacji. W słabo lub w ogóle nieizolowanym domu może to pochłaniać sporo energii: ciepło lub zimno przepływa swobodnie przez słabą izolację, a my wciąż zużywamy coraz więcej energii, aby było komfortowo. Przypomina to trochę bezowocną próbę wyciągnięcia wody z dołu wykopanego na plaży. Dobra izolacja domu powstrzyma to nadmierne zużywanie energii.

Izolacja za pomocą mat Isobooster zmniejszy znacząco zużycie energii: w rzeczywistości ogrzewanie lub klimatyzacja potrzebuje mniej wydatku energetycznego aby utrzymać pożądaną, komfortową temperaturę.

Jak działa termoizolacja?

Większość tradycyjnych materiałów izolacyjnych działa poprzez spowolnienie transferu lub przepływu temperatury. Spowolnienie to wszystko, co można osiągnąć. Tej ucieczki ciepła nie można zatrzymać. Porównajmy to do grubego płaszcza w zimie. Jeśli musisz stać nieruchomo przez długi czas, płaszcz nie zatrzymuje zimna, ale spowalnia odpływ energii z naszego ciała. Po godzinie stania w miejscu i tak będzie ci zimno, bo znacznie więcej ciepła Twojego ciała ucieknie niż go wyprodukujesz.

Isobooster to termoizolacja refleksyjna, która całkowicie odbija promieniowanie zimna i ciepła. W rzeczywistości wysyła zimno lub ciepło z powrotem do ich źródła. Odbijając promieniowanie, Isobooster blokuje je, a nie tylko spowalnia. W ten sposób można przejąć kontrolę nad klimatem we własnym domu, a jednocześnie przejąć kontrolę nad rachunkami za gaz i energię elektryczną.

Tutaj, amerykańska vlogerka wyjaśnia jak działa nasza izolacja. Aby zobaczyć napisy w j. polskim, proszę kliknąć kółko zębate w prawym dolnym rogu, wybrać: Napisy -> angielski(Stany Zjednoczone) -> Przetłumacz automatycznie

Chcesz wiedzieć więcej?

Przeczytaj więcej o izolacji Isobooster, jej zaletach i 10 rzeczach, których nie wiedziałeś o Isobooster.
Zapoznaj się z dokumentacją do pobrania lub skontaktuj się z nami w celu uzyskania porady technicznej.

Scroll to Top