Oszczędzaj na kosztach ogrzewania z ISOBOOSTER

isolatiefolie

Izolacja ścian wewnętrznych: dodatkowe ścianki wewnętrzne dla szybkiej i skutecznej izolacji

Dodatkowa ścianka wewnętrzna, to doskonały sposób na szybką i efektywną termoizolację budynku. Na rynku komercyjnym jest to znane i często stosowane rozwiązanie, ponieważ nie wpływa na wygląd budynku, w przeciwieństwie do izolacji zewnętrznych fasad. Szczególnie w przypadku zabytkowych budynków często jest to jedyna sensowna opcja ocieplenia budynku. Rozwiązanie to jest również interesujące, gdy ściany są uszkodzone i pełna ich renowacja byłaby kosztowna.

Montaż ścianek wewnętrznych odbywa się bardzo szybko, choć oczywistą wadą tego rozwiązania jest zmniejszenie przestrzeni mieszkalnej. Ponadto należy przenieść punkty elektryczne i ogrzewania.

Isobooster to cienki materiał izolacyjny, który można w takiej sytuacji szybko zainstalować. Oferuje wyższe wartości izolacyjne niż wiele innych produktów termoizolacyjnych dostępnych na rynku. Dzięki temu izolacja wewnętrzna z Isobooster może być znacznie cieńsza niż przy użyciu innych materiałów.

Ważna uwaga

Ocieplanie ścian od środka, może wiązać się z problemem kondensacji pary wodnej. Ponieważ izolacja nie dopuszcza do nagrzania się muru, tylko zatrzymuje ciepło wcześniej, ściana zewnętrzna może schładzać się do temperatur, w których przy sprzyjających warunkach może dojść do wystąpienia na jej wewnętrznej powierzchni tzw. “punktu rosy”. Może to w efekcie, powodować problemy z zawilgoceniem muru. Dotyczy to szczególnie ścian nieocieplonych w ogóle lub słabo. W każdej sytuacji, niezależnie od użytego materiału termoizolacyjnego, jeśli docieplamy murowaną ścianę od wewnątrz, może pojawić się takie ryzyko. Warto przed wykonaniem takich prac, skonsultować się ze specjalistą, który określi możliwości termoizolacji od środka i zapobiegnie późniejszym problemom.

Metody montażu

Umieszczenie przedścianki można wykonać na dwa sposoby:

    • Listwy drewniane
    • Stelaż metalowy

Listwy drewniane

 

Na ścianie, która ma być izolowana są montowane łaty o minimalnej grubości 20 mm,w odległości 600 mm (od środka do środka). Isobooster jest mocowany do tej konstrukcji poprzez przymocowanie go do górnej części ściany (ewentualnie poprzez przymocowanie drewnianej łaty wzdłuż górnej części ściany do sufitu). Isobooster nakłada się tutaj w pionowych pasach, zwracając uwagę na zachodzenie na siebie poszczególnych arkuszy i uszczelnianie ich taśmą samoprzylepną.

Gdy warstwa maty jest już zamocowana montujemy na niej kolejne łaty tak aby każda kolejna była  umieszczana nad łatą mocowaną do ściany.  Montaż wykonujemy za pomocą  wkrętów, zapewniając równe odległości od tylnej ściany. Do tej konstrukcji jest mocowana płyta gipsowo-kartonowa. Jeśli przestrzeń na to nie pozwala, Isobooster można również przymocować bezpośrednio do ściany i umieścić nad nim ruszt drewniany z płytą g-k. Wówczas zapewniona jest tylko jedna pustka powietrzna.

Wskazówka: Aby wkręcić bez problemu wkręt w Isobooster, należy najpierw przebić matę szydłem lub wkrętem i ręcznie napiąć Isobooster.

Stelaż metalowy

Przymocuj drewnianą listwę o minimalnej grubości 20 mm do górnej części ściany, wzdłuż sufitu. Następnie przymocuj Isobooster pionowo do tej listwy. Zwróć uwagę na stopniowe zachodzenie na siebie poszczególnych arkuszy, tak aby Isobooster tworzył jedną płaszczyznę. Sklej łączenia taśmą samoprzylepną. Jeśli Isobooster ma również działać jako folia paroszczelna, upewnij się, że boki (górny, boczny i dolny) są szczelnie przymocowane, poprawiając je ponownie w razie potrzeby. Zbuduj metalową konstrukcję i przykręć płyty g-k.

Scroll to Top