
Pytania i odpowiedzi na temat termoizolacji Isobooster
W porównaniu do najczęściej stosowanej na naszych poddaszach wełny mineralnej, ISOBOOSTER ma 3 podstawowe zalety:
- Przy dużo lepszych parametrach izolacyjnych, daje możliwość zastosowania znacznie cieńszej warstwy ocieplenia, dzięki czemu jesteśmy w stanie zaoszczędzić dużo cennego miejsca, a nawet pozostawić widoczne krokwie, co stanowi niebanalny efekt dekoracyjny.
- Nasze maty są całkowicie odporne na wilgoć. Niestety zastosowanie tradycyjnych materiałów termoizolacyjnych, jak np. wełna mineralna, sprawia że wilgoć powstająca w pomiesczeniach jest wchłanaina przez materiał izolacyjny, a to powoduje radykalne zmniejszenie parametrów cieplnych przegrody. Niestety przy docieplaniu wełną popełnia się bardzo wiele błędów montażowych, które w konsekwencji, po dłuższym lub krótszym czasie powodują jej zawilgocenie. Mimo iż instalacja wełny, często przez ekipy budowlane postrzegana jest jako prosta, to czasem drobne niedociągnięcia przy montażu np. paroizolacji i wiatroizolacji mogą mieć daleko idące w skutkach konsekwencje. Niestety trudno jest ocenić źle wykonane prace, gdy sufit poddasza szybko znajdzie się pod płytą kartonowo-gipsową.Tych wad nie mają nasze ocieplenia, które nie absorbują wilgoci, a nawet jeśli zostaną zalane wodą nie stracą swoich właściwości.
- Wszelkie izolacje refleksyjne znakomicie sprawdzają się w upalne dni lata. Ponieważ izolacja odbija promieniowanie cieplne zarówno do środka jak i na zewnątrz przegrody, efekt latem, nawet przy ciemnej blachodachówce, jest znakomity. Bardzo często daje to możliwość rezygnacji z włączania klimatyzacji. Wełna, przy wysokich temperaturach , do których nagrzewa się dach latem, z powodu małej pojemności cieplnej, w pewnym momencie zaczyna oddawać ciepło w kierunku pomieszczeń mieszkalnych.
ISOBOOSTER jest izolacją termiczną dedykowaną przede wszystkim do ocieplania poddaszy, dachów i ścian szkieletowych.
Doskonale sprawdza się też tam gdzie zależy nam na małym obciązeniu konstrukcji (hale, pawilony namiotowe), oraz jeśli nie mamy zbyt wiele przestrzeni (niskie poddasza, termomodernizacja istniejących budynków).
Maty wykorzystuje się do ocieplania budynków gospodarczych i inwentarskich (odporność na wilgoć), oraz w przechowalnictwie i chłodnictwie.
Badania oporu dyfuzyjnego (Sd) wykazały, iż nasze maty plasują się w segmencie tzw.opóźniaczy przepływu pary wodnej (15m<Sd<50m).
Tak więc ISOBOOSTER, w warunkach wilgotnościowych jakie powstają w przestrzeni mieszkalnej, nie powoduje skraplania się nadmiaru pary wodnej między np. płytą g-k a wewnętrzną stroną izolacji. A to może mieć niestety miejsce, w przypadku klasycznych folii paroizolacyjnych o współczynniku Sd >80m, stosowanych przy ociepleniach tradycyjnych.
Więcej informacji na temat tzw. “oddychania ścian” zawarte jest w tym artykule
Nasze maty zaliczają się do materiałów, mających bardzo małe wymagania jeśli chodzi o montaż. Często przy małych pracach termomodernizacyjnych poddaszy, sami inwestorzy są w stanie poradzić sobie z jego instalacją.
To na co należy zwrócić szczególną uwagę to:
- zachowanie po obu stronach układu mat, przynajmniej 20 mm szczeliny powietrznej (zapewni to prawidłowe odbicie promieniowania cieplnego)
- zapewnienie wentylacji szczeliny między poszyciem dachu a ISOBOOSTR’em (dotyczy dachów odeskowanych i pokrytych papą); jeśli krokwie przykryte są membraną wysokoparoprzepuszczalną to 2-centymetrowa szczelina jest wymagana, ale nie musi być wentylowana)
Oczywiście ISOBOOSTER powinien być montowany zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i na tyle starannie aby nie dochodziło do infiltracji zimnego powietrza. Należy więc mocować maty naprężając je “z wyczuciem” i łączyć poszczególne arkusze za pomocą taśm samoprzylepnych dedykowanych do montażu paroizolacji.
Do montażu na poddaszach użytkowych naszych mat izolacyjnych, należy zaopatrzyć się w:
- ostry nóż (ew. nożyczki),
- zszywacz tapicerski (taker),
- wkrętarkę.
Do montażu naszych ociepleń potrzebne będą:
- zszywki długości co najmniej 14 mm (najlepiej nierdzewne),
- wkręty do drewna 40-50 mm + duże podkładki,
- taśmy samoprzylepne szer. 5-7 cm dedykowane do sklejania folii budowlanych (paroizolacji).
Badania izolacyjności akustycznej były przeprowadzone tylko dla maty cieńszej T1 (24 mm).
Wynika z nich, że parametr ten jest na poziomie 20,4 dB.Tłumienność przegrody na poziomie 40-50 dB jest wystarczająca, więc zastosowanie naszych mat w układzie np. 2 x ISOBOOSTER T2 (80 mm) zapewnia wystarczający komfort akustyczny.
Klienci potwierdzają, iż pod pokryciami np. z blachy ISOBOOSTER, doskonale sprawdza się jako izolacja akustyczna
Testy wykonane przez TNO Quality Services B.V. w Einhoven w Holandii wykazały iż nasze ocieplenia do poddaszy mają trwałość ponad 70 lat przy średniej temperaturze 20 st. C.
Średnia temperatura roczna w naszym kraju to 9-10 st. C.
Można więc przyjąć, że trwałość izolacji zamontowanej w przegrodzie dachu znacznie przekroczy 70 lat.
Dominującym procesem w starzeniu się naszych izolacji jest proces utleniania. Zachodzi tu rozpad molekularny i przemieszczanie się łańcuchów molekularnych. Symulacją takiego zjawiska jest utrzymywanie materiału w piecu, w temperaturze 100 st. C przez 1000 godzin (termooksydacja) co odpowiada 70 latom przy temperaturze 20 st. C.
Nasz materiał był poddawany wpływowi temperatury 100 st. C przez 2000 godzin. Nie zaobserwowano znaczących zmian w strukturze materiału co oznacza żywotność nawet ponad 100 lat przy temperaturze 20 stopni.
Ocieplenia ISOBOOSTER to materiał elastyczny i dający się łatwo odkształcać. Takie właściwości naszych mat zapewniają łatwy montaż i możliwość dopasowania do dowolnej powierzchni. Nie ma jednak możliwości pokrycia go np. tynkiem strukturalnym.
Przy ocieplaniu ścian zewnętrznych ISOBOOSTER może być dopełnieniem płyt i paneli elewacyjnych, szalówki lub innego, gotowego systemu elewacyjnego.
Tutaj więcej informacji.
ISOBOOSTER może być łączony z dowolnym materiałem termoizolacyjnym.
Np. w połączeniu z wełną mineralną stosujemy go w miejsce foli paroizolacyjnej. Mata spełnia wtedy podwójną rolę: ocieplenia i bariery dla przepływu pary wodnej, która jest silnie absorbowana przez wełnę.
Stosując wełnę, zawsze należy pamiętać, aby nad izolacją zamontowana była membrana wysokoparoprzepuszczalna, lub inna folia budowlana przeznaczona do tego celu, pod którą musi być zapewniona szczelina powietrzna,
Jeśli nad wełną jest już zamontowana membrana niskoparoprzepuszczalna lub dach jest deskowany, przykryty papą, pod połacią dachu należy zapewnić wentylowaną szczelinę powietrzną.
Jak łączyć ze sobą poszczególne arkusze maty
Każdy arkusz maty ma po obu stronach 5 cm zakładkę. Przy montażu zakładki nachodzą na siebie, dzięki czemu ocieplenie dachu na całej swojej powierzchni ma jednakową grubość. Takie rozwiązanie, zapobiega powstawaniu liniowych mostków cieplnych na łączeniach arkuszy.
Arkusze łączymy ze sobą taśmą samoprzylepną, dedykowaną do budowlanych folii PE.
Nie ma konieczności stosowania foli typu paroizolacja. Dodatkowe folie stosuje się gdy materiał termoizolacyjny silnie absorbuje wilgoć z otoczenia (np. wełna mineralna), tracąc swoje właściwości.
Nasze maty są całkowicie odporne na wpływ wody.
ISOBOOSTER, mający właściwości opóźniacza przepływu pary wodnej, może np. być stosowany w miejsce paroizolacji, w połączeniu z wełną mineralną, jako dodatkowa izolacja. Wtedy jednak, nad wełną powinna być zachowana wentylowana szczelina powietrzna, lub pod pokryciem dachu powinna być zamontowana membrana wysokoparoprzepuszczalna.
Jeśli folie budowlane zostały już zamontowane, to decydując się na docieplenie naszymi matami, nie ma konieczności ich demontowania.
Czy ocieplenie matami ISOBOOSTER jest droższe od tradycyjnych rozwiązań?
Jeśli porównamy nasze maty do dobrej wełny mineralnej lub pianki PUR, to koszty wykonania ocieplenia dachu są podobne lub niższe.
Oczywiście na rynku dostępne są materiały termoizolacyjne w cenach bardzo konkurencyjnych (promocje w dużych sieciach marketów budowlanych), ale tu nasuwa się wątpliwość co do jakości oferowanych produktów.
Pamiętajmy, że izolacja dachu czy poddasza użytkowego ma nam służyć przez długie lata, a jej celem jest utrzymanie komfortu w budynku przy jak najmniejszych kosztach ponoszonych na ogrzewanie.
Kupując tanie materiały termoizolacyjne, narażamy się na wieloletnie do nich dopłacanie w rachunkach za gaz, prąd czy olej użyty do ogrzewania domu.
W skrajnych przypadkach, kiedy zachowanie zimą komfortowej temperatury pomieszczeń jest niemożliwe, zaistnieje konieczność ponownego wykonania izolacji lub ewentualnie termomodernizacji na poddaszu. A to już jest, w najlepszym przypadku, zdublowanie wcześniej poniesionych wydatków.
Pamiętajmy, że przez dach “ucieka” najwięcej ciepła (do 30%), i tu docieplenie musi dobrze pełnić swoją rolę.
Z drugiej strony, zakup dobrej jakościowo termoizolacji, która z biegiem lat nie straci swoich właściwości cieplnych, szybko zostanie zrekompensowana przez niższe rachunki za ogrzewanie.
System ociepleń do poddaszy ISOBOOSTER jest łatwy w wykonaniu i nie stwarza ryzyka popełniania poważnych błędów.
Montażem może zająć się każda firma wykonawcza, która wcześniej wykonywała prace dociepleniowe poddaszy, np. wełną.
W razie potrzeby konsultujemy na bieżąco sposób prowadzenia prac, ale zwykle wykonawcy, po zapoznaniu się z naszymi materiałami dostępnymi na stronie, nie mają żadnych problemów montażowych.
Często wykonawcy “przyzwyczajeni” do tradycyjnych metod ociepleń, obawiają się nowych technologii, ale zwykle po zapoznaniu się z systemem ISOBOOSTER, widząc zalety wynikające z komfortu montażu (brak pylenia, szybkość i łatwość prowadzonych prac), decydują się na ten “pierwszy raz”.
Wielu z nich, do uciążliwych w montażu, tradycyjnych systemów dociepleń już nie wraca.
Właśnie ze względu na prostotę montażu, wielu inwestorów samodzielnie wykonuje prace dociepleniowe na niewielkich, mniej skomplikowanych poddaszach.
Od początku 2021 roku przyjęto nowe wytyczne dotyczące parametrów izolacji budynków. Dla dachów nad pomieszczeniami mieszkalnymi zaleca się aby współczynnik przenikania ciepła U był na poziomie co najmniej 0,15 W/(m²·K)
Aby te warunki techniczne zostały spełnione można zastosować 2 rozwiązania:
- Układ 3 mat ISOBOOSTER T2 czyli łącznie 12 cm grubości. Jest to odpowiednik ok. 30-35 cm wełny.
- Układ 2 mat ISOBOOSTER T2 + 1 mata ISOBOOSTER T1, czyli łącznie 10,5 cm grubości. Jest to odpowiednik ok. 26-31 cm wełny.
Dla potrzeb dopuszczenia naszych produktów do obrotu na terenie Polski (uzyskania Krajowej Oceny Technicznej), wykonano także badania w Instytucie Techniki Budowlanej w Warszawie. Badania przeprowadzono w warunkach laboratoryjnych, metodami przewidzianymi dla izolacji tradycyjnych, ograniczających przewodzenie ciepła (badanie aparatem hot plate). Przy zastosowaniu takiego sposobu, dla układu 3 mat ISOBOOSTER T2 uzyskano wartość oporu cieplnego R wynoszącą 5,222 (m2 *K/W).Dla pojedynczych mat uzyskano wartości odpowiednio: dla ISOBOOSTER T2 – 1,71 (m2 *K/W), a dla ISOBOOSTER T1 – 1,25 (m2 *K/W).
Koszty montażu mat na poddaszu użytkowym, lub dachu wykonawcy ustalają indywidualnie i mogą być one bardzo zróżnicowane.
Generalnie ze względu na fakt iż prace idą dużo szybciej i nie są tak uciążliwe, całkowita cena robocizny powinna być niższa niż przy takim samym dachu wykonanym w technologii np. wełny mineralnej.
Maty ISOBOOSTER mogą być cięte w dowolnym kierunku – zarówno wzdłuż jak i w poprzek arkusza.
Najlepiej do tego celu nadaje się ostry nożyk z obłamywanym ostrzem (np. nożyk malarski), lub ostre nożyce.
Maty ociepleniowe ISOBOOSTER mogą być stosowane do izolacji drzwi.
Nie ma tu wprawdzie możliwości zachowania zalecanej szczeliny powietrznej, co skutkuje nieco gorszymi parametrami izolacyjnymi niż te, które deklarujemy w naszej specyfikacji, ale z doświadczeń naszych klientów wiemy, że efekty takiego docieplenia są bardzo dobre.
Zasadniczo różnica polega na grubości izolacji, a co za tym idzie na parametrach izolacyjnych.
Mata T2 ma 4 cm grubości i parametry cieplne jak 12-14 cm typowej, tradycyjnej izolacji.
Mata T1 o grubości 2,4 cm zastąpi docieplenie wełną mineralną 8-10 cm.
Produktem kluczowym jest ISOBOOSTER T2 (ten grubszy) i on jest najczęściej stosowany we wszelkich pracach termoizolacyjnych.
Wynika to z faktu, że porównując ceny obu produktów i ich parametry, stosowanie T2 jest dużo bardziej uzasadnione ekonomicznie.
Maty cieńsze stosuje się w przypadku gdy bardzo zależy nam na zminimalizowaniu strat przestrzeni i w miejscach gdzie nie ma możliwości ułożenia maty grubszej. Choć różnica w grubości miedzy T1 i T2 to raptem 1,5 cm.
Tak więc jako warstwa likwidująca liniowe mostki cieplne, pod krokwiami możemy zastosować zarówno ISOBOOSTER T1 jak i ISOBOOSTER T2.
W pomieszczeniach mieszkalnych, jedna osoba wytwarza w ciągu doby kilkanaście litrów wody, która w postaci pary wodnej rozprzestrzenia się po mieszkaniu. Oczywiście w większości, wilgoć odprowadzana jest dzięki systemowi wentylacyjnemu, ale niewielki procent wnika w przegrody budowlane, które mogą być narażone w ten sposób na jej niszczące działanie.
Dach (sufit poddasza) jest przegrodą, mającą największy udział w tym procesie.
Aby nie dopuścić do sytuacji kiedy woda zostanie zatrzymana wewnątrz konstrukcji dachu, i tam zapoczątkuje procesy prowadzące do rozwoju grzybów i innych niszczących patogenów, należy zwrócić szczególną uwagę na trzy zagadnienia:
- Jeśli dach bez wentylacji nad termoizolacją jest odeskowany i przykryty papą, lub położona jest niskoparoprzepuszczalna folia dachowa – pamiętajmy o jak najlepszym zablokowaniu dopływu pary wodnej do konstrukcji, przez zastosowanie bardzo starannie uszczelnionej paroizolacji.
- Jeśli nie stosujemy foli paroizolacyjnych, co ma miejsce np. w przypadku stosowania naszych mat – starajmy się zapewnić nad ociepleniem wentylowaną szczelinę powietrzną, lub zastosujmy na krokwiach membrany wysokoparoprzepuszczalne, dzięki czemu wilgoć zostanie odprowadzona na zewnątrz.
- Pamiętajmy o zasadzie układania w dachu materiałów, począwszy od tych najbardziej izolujących przepływ wilgoci, a skończywszy na najbardziej paroprzepuszczalnych. Tak więc patrząc od dołu (od strony pomieszczeń), najpierw materiał o największym oporze dyfuzyjnym (np. paroizolacja), potem coraz bardziej przepuszczalne dla wilgoci, a skończywszy na membranie wysokoparprzepuszczalnej, nad którą jest już atmosfera zewnętrzna.
Biorąc pod uwagę powyższe założenia, jeśli dokonaliśmy już zakupu wełny mineralnej i chcemy poprawić izolacyjność dachu, stosując maty ISOBOOSTER, pamiętajmy że wełna mineralna, jako bardziej paroprzepuszczalna, zawsze powinna znajdować się nad izolacjami termorefleksyjnymi .
Zastosowanie układu, w którym ISOBOOSTER jest zainstalowany nad wełną mineralną, może doprowadzić do jej zawilgocenia i całkowitej utraty właściwości termoizolacyjnych.